|
| |
Sprawozdanie
z wycieczki
WARSZAWA
1 -3 maja 2026
Zgodnie
z rocznym planem imprez Oddzia³u
PTTK w dniach 1-3.05.2026 odby³a siê wycieczka
do WARSZAWY. I
dzieñ: Poci±giem
Intercity PENDOLINO
z Katowic wyjechali¶my
o godz. 651
i 930
byli¶my w Warszawie
Centralnej. Przeszli¶my piechot± do hostelu ZGODA 6. Po z³o¿eniu
baga¿y w pokojach poszli¶my ulic± Chmieln± do najbli¿szej
kawiarni na kawê oraz drugie ¶niadanie. Nastêpnie ul. Nowy ¦wiat i
Krakowskie Przedmie¶cie dotarli¶my do Starego Miasta. Po drodze
obejrzeli¶my z zewn±trz cukierniê Bliklego, kawiarniê Nowy ¦wiat,
w której mie¶ci³
siê Kabaret Dudek, siedzibê
„Skamandra”, domy gdzie mieszka³ Fryderyk Szopen i Karol
Szymanowski, Pomnik Kopernika, Pa³ac Staszica siedzibê PAN.
Zwiedzili¶my ko¶cio³y: ¶w. Krzy¿a, Wizytek, Wniebowziêcia NMP,
¶w. Anny, i katedrê ¶w. Jana na Starym Mie¶cie. Zobaczyli¶my
tak¿e Pa³ac Prezydencki, pomnik ksiêcia Józefa Poniatowskiego,
pomnik
Adama
Mickiewicza, pomnik
Stefana Wyszyñskiego i Boles³awa Prusa,
Kolumnê króla Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Hotele
Bristol wybudowany przez Ignacego Paderewskiego i Europejski, Trasê
W-Z, pa³ace Zamoyskich, Uruskich, Tyszkiewiczów, Kamienice Starego
Miasta i Warszawsk± Syrenkê na rynku. W
katedrze ¶w. Jana obejrzeli¶my grobowiec kardyna³a Stefana
Wyszyñskiego, nagrobki znanych postaci z historii Polski, nagrobki
Ksi±¿±t Mazowieckich i okoliczno¶ciowe tablice i epitafia
dziêkczynne. Zmêczeni
odpoczêli¶my jedn± godzinê w rynku przy kawie i kanapkach. Po
przerwie poszli¶my na mury starego miasta od strony Skarpy Wi¶lanej
z pomnikiem Warsa i Sawy, do Barbakanu i ul. Freta na Nowe Miasto, raptem m³odsze od Starego o 50 lat. Zobaczyli¶my ko¶ció³ ¶w.
Jacka, kamienicê gdzie mieszkali Sk³odowscy i jest Muzeum Marii
Curie Sk³odowskiej, Ko¶ció³ ¶w. Kazimierza
Królewicza na rynku Nowego Miasta wybudowany przez Jana III
Sobieskiego jako Votum za zwyciêstwo w Bitwie Pod Wiedniem w 1683 r.
nastêpnie przez podwórka i zau³ki doszli¶my ul. ¦wietojersk± do
Pa³acu Krasiñskich, gdzie mie¶ci siê Biblioteka Narodowa z
cennymi najstarszymi polskimi zabytkami pi¶miennictwa: inkunabu³y,
starodruki, pierwsze wydania i cenne pami±tki
narodowej historii w pi¶mie. Zobaczyli¶my m. in. kroniki Galla
Anonima, Jana D³ugosza, ¶w. Wincentego
Kad³ubka,
Kazania ¦wiêtokrzyskie, rêkopisy
utworów
Mickiewicza, S³owackiego, Norwida, Krasiñskiego, Konarskiego,
utwory
muzyczne Chopina, Szymanowskiego, Bogus³awskiego, Moniuszki i bardzo wiele innych. Byli¶my zachwyceni.
Zrobili¶my jeszcze
zdjêcia Pomnika Powstania Warszawskiego i spacerem przez Ogród
Krasiñskich doszli¶my do stacji metra przy Ratuszu Arsenale, gdzie
mia³ miejsce s³ynny zamach grupy harcerzy Szarych Szeregów w
dniu 26.03.1943
r. w celu odbicia wiê¼niów.
Po obiedzie w barze
mlecznym na ul. Zgoda by³ czas na odpoczynek w hostelu i wieczorny
spacer po ¦ródmie¶ciu. II
dzieñ: Po
¶niadaniu pojechali¶my metrem na ¯oliborz. Najpierw zobaczyli¶my
ko¶ció³ ¶w. Stanis³awa Kostki obecnie sanktuarium b³ogos³awionego Jerzego
Popie³uszki, oraz centrum pamiêci z dzia³alno¶ci NSZZ
„SOLIDARNO¦Æ”. Zobaczyli¶my
bardzo ciekawy modernistyczny ko¶ció³ z licznymi w ¶rodku tablicami
zwi±zanymi z dzia³alno¶ci± NSZZ Solidarno¶æ, epitafiami oraz
pomnikami. Na zewn±trz jest pomnik Jerzego Popie³uszki, a tak¿e ró¿ne
tablice upamiêtniaj±ce jego dzia³alno¶æ i ¶mieræ. Przeszli¶my
do Parku ¯oliborskiego im.
Stefana ¯eromskiego zobaczyæ
rotundê - jeden z fortów wybudowanych przez Rosjan w pobli¿u
Cytadeli, w którym obecnie mie¶ci siê ¯oliborski Dom Kultury.
Przeszli¶my ca³y park do Nabrze¿a Gdañskiego nad Wis³± do
Centrum Olimpijskiego. Zwiedzili¶my
w nim niebywa³e cudowne Muzeum Sportu i Turystyki. Zorganizowane
muzeum w sposób multimedialny pokazuje nasze osi±gniêcia w ró¿nych
dyscyplinach sportu. Prezentuje sylwetki znanych sportowców z ich
osi±gniêciami, medalami, rekordami, ubiorami, sprzêtem sportowym
i wiele innych ciekawostek z ich wyczynów. Tak¿e s± opisy
historyczne turystyki w Polsce, ich dzia³aczy, rozwoju turystyki,
taternictwa, himalaizmu z osi±gniêciami naszych wspinaczy,
¿eglarstwa i wiele innych. Byli¶my zachwyceni. Z
pod Centrum pojechali¶my autobusem nr 185 do Placu Wilsona i metrem
pojechali¶my do stacji Wilanowska, a potem autobusem do Powsina
zwiedziæ
Ogród
Botaniczny PAN. Najpierw
by³a w kawiarni kawa i smaczne ciasto, a potem kilometry w nogach
podczas zwiedzania. Ogród
obejmuje ponad 40 ha dawnego lasu wysokopiennego z
nasadzeniami ogromnej ilo¶ci egzotycznych i rodzimych drzew, krzewów
i kwiatów, a tak¿e palmiarniê pod szk³em z ro¶linami
tropikalnymi. Du¿e wra¿enie zrobi³o na nas ogromne arboretum z
setkami kwitn±cych ró¿aneczników: rododendronów i azalii
pontyjskich, japoñskich, chiñskich i innych, a tak¿e bardzo ciekawe ro¶liny tropikalne w szklarniach. Zmêczeni, ale
szczê¶liwi
wrócili¶my
autobusem do stacji Kabaty i metrem do Placu Defilad. Czê¶æ grupy
wjecha³a wind± na 32 piêtro PKiN podziwiaæ panoramê Warszawy, a
czê¶æ posz³a do Muzeum Techniki w zachodnim skrzydle PKiN. Po
zakupach w „¯abce”, bo dzieñ by³ upalny by³ czas na obiad,
czas wolny, odpoczynek, spotkanie przy lodach z rodzin± i wieczorny
spacer po ¦ródmie¶ciu Warszawy. III
dzieñ: Po
¶niadaniu pojechali¶my
tramwajem nr 7 na Pragê na Szmulowiznê, gdzie
przy ul. Kawêczyñskiej 53
znajduje
siê
bazylika
Naj¶wiêtszego Serca Jezusa. Jest to ogromna bazylika kopia w skali
1:1 bazyliki ¶w. Paw³a Za Murami w Rzymie wybudowana w latach 1907
do 1923
przez ksiêcia Micha³a Radziwi³³a i jego ¿onê Mariê z
Kie¿gaj³³o-Zawiszów. Uczestniczyli¶my we mszy ¶w. o godz. 830. Ko¶ció³ i
sanktuarium prowadz± ksi꿱 salezjanie. Po mszy jeden z ksiê¿y
na moj± pro¶bê opowiedzia³ nam niezwyk³± historiê budowy
bazyliki, gdzie nawet podczas Pierwszej Wojny ¦wiatowej przetransportowano w
1915 r. poci±giem z Alp w³oskich 24
granitowe monolityczne kolumny o d³. 9 m. Transport odby³ siê przez dwie linie frontu do
Warszawy dziêki pro¶bie Ksiê¿nej Marii do w³adz walcz±cych
stron. Po
prelekcji ksi±dz wrêczy³ ka¿demu z nas gratisowo piêkny kolorowy
album o historii bazyliki wydany z okazji 100 lat ukoñczenia budowy.
Pe³ni wra¿eñ, prze¿yæ i emocji pojechali¶my tramwajem na Pragê
na Al. Solidarno¶ci 52, aby
zobaczyæ przepiêkn±
cerkiew
Metropolitaln± Ko¶cio³a Prawos³awnego w Polsce pw. Marii
Magdaleny. Zobaczyli¶my piêkn± budowlê w stylu bizantyñskim z
bardzo bogato wyposa¿onym wnêtrzem. Potem
ju¿ metrem linii nr 2 pojechali¶my na stacjê
¦wiêtokrzyska.
Po przerwie na kawê na ul. ¦wiêtokrzyskiej przeszli¶my ca³± jej
d³ugo¶æ podziwiaj±c budynki i siedziby: Hotelu Warszawa, Pomnik
Powstañców Warszawy Batalionu AK,
Narodowego Banku Polskiego, Warszawski
Dom Techniki NOT itp. Potem ul. Nowy ¦wiat i Krakowskie Przedmie¶cie
poszli¶my zwiedzaæ teren Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Pa³acem
Kazimierzowskim, gdzie w latach Pierwszej Rzeczpospolitej mie¶ci³a siê
s³ynna Szko³a Rycerska, któr± ukoñczy³ m. in. Tadeusz
Ko¶ciuszko i ks. Józef Poniatowski. Przeszli¶my z kolei ul. gen.
Micha³a Tokarzewskiego-Karaszewicza zobaczyæ pomnik Marsza³ka
Józefa Pi³sudskiego. Na
Placu Pi³sudskiego zobaczyli¶my Pomnik Ofiar Tragedii Smoleñskiej
i zmianê warty przy Grobie Nieznanego ¯o³nierza. Zobaczyli¶my
fragment odkopanych ruin Pa³acu Saskiego, fontannê w Ogrodzie
Saskim, a po odpoczynku z konsumpcj±
lodów widzieli¶my jeszcze Wodozbiór ¦wi±tyniê Westy na sztucznym wzgórzu wysoko¶ci 16
m. Po przej¶ciu ul. Królewska i Grzybowsk± zobaczyli¶my Pomnik
S³up Graniczny Getta z fragmentami murów getta przy ul. Granicznej,
pomnik trzeciej socrealistycznej
Syrenki Warszawskiej,
Pa³ac
Lubomirskich
oraz Pomnik Tadeusza
Ko¶ciuszki. Metrem wrócili¶my do ul. Z³otej i Zgoda i po obfitym
obiedzie w barze
mlecznym na ul. Brackiej by³ odpoczynek na ³awkach na skwerze przy
Placu Piêciu Rogów, picie piwa, jedzenie lodów itp., bo by³o bardzo upalnie.
Wrócili¶my
wygodnym poci±giem Intercity Pendolino
do Katowic ok godz. 2230. Program
wycieczki przygotowa³, zorganizowa³, opowiedzia³
historiê zwiedzanych
miejsc i obiektów, oraz
prowadzi³
po trasie
kol. Myrta Mieczys³aw. W
wycieczce uczestniczy³o
28
osób
z Oddzia³u PTTK z ¦wiêtoch³owic.
Myrta
Mieczys³aw
|